Jaki kurs językowy wybrać …

Posted on Posted in Uncategorised

Jaki wybrac kurs jezykowy?

Zanim zapiszemy się na kurs językowy powinniśmy zastanowić się do czego potrzebny jest nam język obcy, dlaczego chcemy się go nauczyć i co zyskamy, kiedy już się go nauczymy.

Świadomość, dlaczego chcemy nauczyć się języka obcego i co chcemy dzięki temu osiągnąć umożliwi nam trafny wybór kursu. Wbrew pozorom nie zależy to wyłącznie od naszego poziomu językowego. Jeśli zapiszemy się na niewłaściwy typ kursu, to nawet jeśli będzie on świetnie prowadzony i na właściwym dla nas poziomie, będziemy rozczarowani i stracimy motywację do nauki. Dlatego wybierając kurs powinniśmy wziąć pod uwagę:

  • nasze cele – po co chcemy nauczyć się języka obcego?

  • jak szybko chcemy znać język?

  • ile mamy czasu na naukę w ciągu tygodnia?

  • do jakiego poziomu chcemy dojść

  • nasz wiek i osobowość

CELE

Jeśli chcemy nauczyć się języka dla przyjemności, to najodpowiedniejszy będzie kurs ogólny na naszym poziomie. Da nam on możliwość opanowania wszechstronnego zakresu tematycznego i gramatycznego i rozwinięcia wszystkich sprawności językowych, czyli rozumienia tekstu czytanego, rozumienia ze słuchu, mówienia i pisania, a zatem kreatywnego zastosowania poznanego słownictwa i gramatyki.

Jeśli jednak znamy już w jakimś stopniu język obcy, ale cieżko nam przychodzi mówienie- wtedy najlepszym rozwiazaniem będą konwersacje. Ważne jest, by grupa była mała, np. od sześciu do dziewięciu osób. Mała grupa zapewnia bowiem dużo więcej okazji do wypowiedzi. Ponadto – i to jest bardzo ważne szczególnie dla osób nieśmiałych- w małej grupie nie mamy poczucia, że wypowiadamy się publicznie. To pozwala na łatwiejsze pokonanie tremy przed mówieniem.

Jeśli potrzebny jest nam międzynarodowy certyfikat znajomości języka, musimy zdać międzynarodowy egzamin potwierdzający nasze zaawansowanie. Żeby się do takiego egzaminu przygotować, najlepiej zapisać się na roczny lub dwuletni kurs przygotowawczy. Takie kursy nie tylko zapewniają nam opanowanie wymaganego materiału, ale także trening w postaci rozwiązywania przykładowych zestawów egzaminacyjnych. Wiele szkół przeprowadza także egzamin próbny.

Osoby, które chcą nauczyć się języka obcego ze względów zawodowych, powinny wziąć pod uwagę swoją profesję. Poza początkujacymi poziomami, kurs specjalistyczny lub biznesowy może być bardziej korzystny niż kurs ogólny. I znów, wybór jest duży. Jeśli pracujemy w kadrach, zajmujemy się sprzedażą, handlem, zarządzaniem lub marketingiem, kurs Business English na naszym poziomie może być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jest on ukierunkowany na słownictwo i umiejętności potrzebne w tych zawodach.

Z drugiej strony, pracując w branży turystycznej, medycznej, księgowości, budownictwie lub wojsku, zyskamy więcej wybierąjac kurs specjalistyczny adresowany do naszej grupy zawodowej. Popularne sa kursy specjalistyczne dla prawników, księgowych, kierowców, pilotów, żołnierzy, pracowników służby zdrowia a także osób pracujących w budownictwie, handlu, logistyce, bankowości, finansach, branży turystycznej, gastronomicznej i farmaceutycznej. Nie jest więc trudno znaleźć kurs związany z naszą pracą.

CZAS

Czas w nauce jezyka obcego ma dwa aspekty. Z jednej strony jest to ilość czasu, którą możemy poswięcić na naukę, a z drugiej, jest to czas, w jakim chcemy opanować jezyk. To kryterium jest rownież bardzo ważne przy wyborze kursu.

Jeżli nie mamy zbyt wiele czasu na naukę i nie jesteśmy pod presją terminu, do którego musimy opanować język, najlepszy będzie dla nas kurs standardowy, odbywąjacy się w ciągu tygodnia. Wtedy mamy możliwość powtórzenia, przygotowania się do zajęć i nauki w weekend. Takie kursy są również odpowiednie dla osób pracujących w weekendy; mogą sobie wówczas zaplanować naukę w ciągu tygodnia.

Z kolei dla osób, które w ciągu tygodnia nie mają czasu na zajecia, idealne mogą okazać się kursy weekendowe. Tu także jest wybór. Jeśli musimy szybko opanować materiał, odpowiedni będzie kurs prowadzony w blokach 180-minutowych. Zajęcia takie odbywają się w soboty lub niedziele. Oczywiście w środku zajeć jest przerwa, która pozwala na odzyskanie zdolności do koncentracji.

Dla osób, które nie muszą opanować języka w trybie ekspresowym lub nie są w stanie spedzić trzech godzin na kursie, dostępne są zajęcia 45-minutowe. W obu typach kursu realizowany jest pełen program standardowego kursu.

Osoby, które już mówią w języku obcym ale muszą się szybko dokształcić w jakiejś tematyce, mogą to osiągnać na warsztatach językowych poświęconych potrzebnym im zagadnieniom. Zaletą warsztatow jest to, że są jednodniowe lub dwudniowe. Pozwala to w ekspresowym tempie ośmium lub szesnastu godzin poznać lub powtorzyć potrzebną grupę tematyczną. Jest to idealne rozwiazanie przed podróżą służbową, lub kiedy musimy się szybko wdrożyć w pracę która wymaga znajomości języka obcego w określonym zakresie. W ten sposób można opanować podstawowy język niezbędny do obsługi obcojęzycznych klientow w pubie lub restauracji, do prowadzenia rozmów przez telefon, czy korespondencji.

Oczywiście, osoby przygotowujące się do wyjazdu za granicę mają zupełnie inne potrzeby językowe.  Dlatego należy wybrać kurs intensywny lub bardzo intensywny i przeznaczyć więcej czasu na naukę w domu. Idealnym rozwiązaniem dla osób planujących wyjazd są Piguly Językowe. Takie zajęcia dostępne są w dwóch formach: miesięcznej i weekendowej. Pozwalają opanować słownictwo, umiejętnosci gramatyczne, językowe i komunikacyjne niezbędne, żeby dać sobie radę za granicą, począwszy od odprawy paszportowwej, poruszania się komunikacją miejską, hotelu, po załatwianie spraw w banku, rozmowy w sprawie pracy i wynajem mieszkania. Z doświadczenia i kontaktów z emigrantami z różnych stron świata, mogę powiedzieć, że takie przygotowanie językowe do wyjazdu ma ogromną wartość. Nie tylko ulatwia załatwianie spraw praktycznych, ale także zmniejsza szok językowy, ktory jest ogromnym źródłem stresu dla emigrantów.

Wiek

Wiek i osobowość to dwa czynniki, które również należy wziąć pod uwagę. Wybór kursu ze względu na grupę wiekową jest dla wszystkich oczywisty. Warto jednak wpomnieć, że kursy dla dzieci również dzielą się na grupy wiekowe, i należy o to zapytać zanim zapiszemy dziecko na zajęcia. Są kursy dla dzieci od trzech do pięciu lat, dla sześciolatkow, uczniów szkoły podstawowej oraz młodziezy.

W grupie dorosłych głównym kryterium jest poziom. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że nasze tempo nauki, czas, którym dysponujemy I spósob przyswajania wiedzy zmienia się na różnych etapach naszego życia. Zmieniają się także nasze oczekiwania, cele i potrzeby językowe. Z dużym prawdopodobieństwem będą one inne dla osób godzących pracę z nauką i dla osób na emeryturze, które uczą się języka obcego raczej dla przyjemnosci niż ze wzgledów zawodowych. Kurs taki ukierunkowany na korzystanie z języka obcego jako medium do realizacji zainteresowań, hobby, podróżowania, a zatem na bardziej relaksujące zagadnienia. Jednocześnie daje on gruntowną wiedzę leksykalną I gramatyczną, oraz umiejetności słuchania, mówienia, czytania i pisania w obcym języku.

OsobowoŚĆ

Wiekszość ludzi czuje się dobrze ucząc się w grupie. Są jednak osoby, które preferują naukę indywidualną. Powody mogą być różne, intensywna praca zawodowa, przy której byłoby trudno dostosować się do tempa grupy; potrzeba kontroli tempa nauki. Są osoby, które chcą zrealizować kurs standardowy w krótszym czasie i są przygotowane na dużą ilość pracy w domu; są też takie, którym łatwiej jest się skoncentrować, kiedy są same. Cześć osób czuje tremę przed wypowiedziami w grupie, łatwiej im przychodzi rozmowa z jedną osobą. Dla osób, które wolą “uczyć się same” idealne są zajęcia indywidualne. Pozwalają one nie tylko na dostosowanie tempa nauki, ale także programu do ich indywidualnych potrzeb.

Na naszym rynku jest obecnie bardzo duży wybór kursów i możliwości nauki języka.  Wybór odpowiedniego kursu nie jest trudny jeśli zastanowimy się nad naszymi celami, potrzebami, czasem i preferencjami. Należy jednak pamietać że sukces w nauce języka obcego zależy w takim samym stopniu od wybranego kursu, jak od naszej motywacji i pracy w domu nad materiałem poznanym na zajęciach 🙂

Good luck!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *