Zajęcia indywidualne … czy na pewno dla mnie?

Dla indywidualistów …

Większość ludzi czuje się najlepiej i najwięcej zyskuje na zajeciach grupowych. Są jednak osoby dla których zajęcia indywidualne są lepszym rozwiązaniem.

Kurs indywidualny jest idealną opcją dla osób, które preferują naukę i pracę samodzielną oraz tych, które potrzebują programu specjalistycznego, którego nie ma w ofercie kursów specjalistycznych ani warsztatów językowych. Dla takich osób można przygotować program indywidualny, dopasowany do ich potrzeb. Warto porozmawiać o tym z metodykiem i lektorem.

Jeśli mamy bardzo napięty grafik lub ze wzgledów zawodowych możemy czasem musieć opuścić zajęcia, kurs indywidualny to najlepsza możliwa opcja. Po pierwsze łatwiej dopasować godziny zajęc do potrzeb jednej osoby, niż całej grupy, a więc z dużym prawdopodobieństwem uda się znalezć godziny zajęć, które dadzą się wpisać w nasz grafik. Po drugie, jeśli zdarzy nam się opuścić zajęcia, na następnej lekcji będziemy kontynuować naukę tam, gdzie skończyliśmy na poprzednich. Nie ma więc problemu nadrabiania materiału, który grupa przerobiła podczas naszej nieobecnosci.

Zajęcia indywidualne są również odpowiednie dla osób, którym zależy na maksymalnym kontakcie z nauczycielem. Będąc jedynym uczniem mają wówczas możliwość ćwiczenia komunikacji z nauczycielem i dostosowanie tempa zajęć do ich potrzeb.

Osoby, które potrzebują opanować materiał kursu standardowego w tempie szybszym niż oferowane na kursach intensywnych, również powinny zdecydować się na kurs indywidualny. Trzeba jendak wziąć pod uwagę nasze możliwości. Im szybsze tempo kursu, tym większa ilość pracy musimy włożyć w domu.

Kursy indywidualne to także rozwiazanie dla osób, które mają problemy z koncentracją lub potrzebują wolniejszego tempa niż na kursach grupowych. Zajęcia idywidualne pozwalają stworzyć dla nich optymalne warunki. Kurs indywidualny pozwala na oswojenie sie z jezykiem bez obawy o “utrate twarzy” czy poczucie, ze musimy wypowiadać sie publicznie. Dlatego taki typ kursu jest wskazany dla osob nieśmialych, które źle czują się w grupie i dla których sprostanie dwóm wyzwaniom jednocześnie (naukę języka obcego i pokonywanie niesmiałości) mogłoby być ogromnym stresem. Na dalszym etapie nauki, kiedy osoby nieśmiałe oswoją się już z nauką języka, wskazane byłoby zapisanie się na dodatkowe zajęcia konwersacyjne, dzięki którym będą mogły pokonać tremę przed wypowiedziami w grupie.

Zajęcia indywidualne są wreszcie wskazane dla osób, które mają tendencję do “chowania się w grupie” lub szybko tracą motywację. Dla tych osób najlepsze są zajęcia albo w bardzo małych grupach albo jeden na jeden. Zapewniają one bowiem stałe źrodło motywacji – będąc jedynym uczniem musimy się do zajęć przygotować, a jeśli się nie przygotujemy nie ma możliwości ukrycia tego faktu 😉

Zalety kursu indywidualnego

  1. Ułatwia naukę osobom o bardzo wymagającej pracy zawodowej. Jeśli z jakichś przyczyn opuścimy zajęcia na następnej lekcji kontynuujemy naukę tam, gdzie skończyliśmy. Nie zostajemy “w tyle”.

  2. Lektor może dobrać tempo zajęć indywidualnie do naszych potrzeb

  3. Kurs indywidualny pozwala realizować indywidualny program “szyty na miarę” 😉

  4. Jesteśmy jedynym uczniem. Nie ma wiec obaw o “utratę twarzy” ponieważ nikt poza nauczycielem nie widzi naszych błędów; mamy możliwość zadawania tak wielu pytań ilu tylko potrzebujemy bez obaw, że inni kursanci, którzy rozumieją materiał będą zniecierpliwieni

  5. Jako jedyny uczeń nie mamy możliwości “schować się w grupie” co działa motywująco na osoby, które mają taką tendencję

  6. Podczas ćwiczeń komunikacyjnych naszym partnerem jest lektor; mamy rownież maksymalnie duży “czas mówienia” (talking time)

Czego wymaga udzial w kursie indywidualnym?

  • Samodyscypliny

  • Motywacji

  • Umiejętnosci pracy samodzielnej

  • Regularnego uczęszczania na zajęcia

Wybierając kurs indywidualny powinnismy wiedzieć, że opanowanie języka obcego będzie w ogromnym stopniu zależeć od naszej motywacji i samodyscypliny. Osoby, które są małozdyscyplinowane powinny zdecydować się na zajęcia grupowe, ponieważ pokusa odwołania zajeć na których jesteśmy jedynym uczniem okaże się większa niż kiedy chodzimy na zajęcia w grupie.

Jeśli nasze zajęcia indywidualne będą odbywały się raz w tygodniu, lub gdy będzie nam sie zdarzać opuszczać zajęcia, będziemy musieli się zdyscyplinować do regularnej nauki w domu i powtarzania przerobionego materialu. Inaczej wypadniemy z rytmu, zapomnimy to, czego się nauczylismy a nawet przestaniemy traktować zajecia poważnie.

Regaularna nauka i maksymalny kontakt z językiem (poprzez lekturę, filmy, muzykę, prasę itd) są niezbędne do opanowania języka obcego.